Blog, tudástár

Canon MX szériák vs. olcsó nyomtatás

NyomtassOtthon
NyomtassOtthon
2014.07.31 16:32
Canon MX szériák vs. olcsó nyomtatás

A Canon Pixma MX szériák régóta vannak a piacon, a felhasználók nagy örömére, hiszen okos multifunkciós kisirodai készülékek. A Canon az évek alatt újabb és újabb nyomtatókat fejleszt, a régieket pedig kivonja a forgalomból. Sokszor nem nagyon érthető a visszavonás, hiszen csak egy – egy apró különbség van a régi és az új nyomtató típusok között, azonban természetesen az új szériák mindig drágábban kerülnek ki, mint a régiek, funkciók ide vagy oda… de mi a helyzet az olcsó nyomtatással az MX szériák esetén? Cikkünkben ezt taglaljuk.

Mit tud az MX széria, amit a többi készülék nem? A Canon Pixma MX széria mivel kifejezetten kis irodai környezetre lett kialakítva, inkább a munkára összpontosít. Nyomtat, másol, scannel, emellett faxol is. Nagy előnye az automatikus lapadagoló a nyomtató tetején, melynek segítségével könnyebben és gyorsabban másholhatunk és scannelhetünk, nem kell egyenként a dokumentumokat a scanner lapfelületére helyezni (a lap alján lévő videóban ezt is láthatjuk).

Az irodai funkciók kialakítása miatt hobbi célra kevésbé alkalmas: a felbontása egy laborminőségű fényképhez kevés lehet fotósok számára (szépen nyomtat fényképeket is, de az igazi fotókat  az öt – hat tintapatronos Canonokkal érdemes nyomtatni, látszik a különbség).

Az MX széria egy kis irodai környezetbe szánt nyomtató, azonban találunk benne egy logikai bukkanót: olyan tintapatronokat használ az MX széria nagy része (kivétel pl. az MX925 meg pár darab társa), hogy a tintapatron maga a nyomtatófej is. Ezzel nem is lenne nagy gond, de a normál méretű tintapatron kb. 180 dokumentum oldalra elég, ha XL méretet választunk, akkor pedig 400-600 dokumentum oldalt nyomtathatunk – irodai környezetbe ez a szám egy kicsit kevés. A drágább MX szériáknál a Canon ezt kiküszöbölte, s nem az egybefejes patronokat, hanem a jól megszokott tintapatronokat használja (pl. az MX925 PG-550 / CLI-551 5 színből álló tintapatron szettjét használja).

Mi az egybefejes patron és a buktatója? Mivel a Canon Pixma MX szériák nagy része az ún. egybefejes nyomtatópatronokat használja (a nyomtatópatron egyben a fej is), ezért ha nem szeretnénk eredeti kellékanyagokat vásárolni, akkor nehéz dolgunk van az olcsó nyomtatással, ugyanis vagy utántöltetjük a kiürült patront (nem nagyon ajánlott), vagy vásárolunk „felújított” példányokat. Kifejezetten újratölthető patron ebben a szériában nincs. Ha spórolni szeretnénk, anélkül, hogy a nyomtatónkat és az idegeinket is tönkretennénk, akkor a legjobb megoldás a CISS rendszer. A továbbiakban csak az egybefejes MX szériákkal foglalkozunk.

Az MX szériák 99%-a CISS kompatibilis nyomtató, azonban azért érdemes érdeklődni CISS vásárlás előtt, hogy az adott példány a kritériumoknak megfelelő-e. Ha a nyomtatónk CISS kompatibilis, akkor el kell azt döntenünk magunkban, hogy mennyire vagyunk műszaki beállítottságúak, ugyanis ehhez a típushoz ez egy kicsit szükséges: mivel ahogy feljebb is említettük, a tintapatron maga a nyomtatófej is, ezért csak a tintapatron megfúrásával lehet a CISS rendszert beépíteni (itt megjegyeznénk, hogy eredeti tintapatront ajánlunk). Mindenképpen jó állapotú, lehetőleg nem használt tintapatront használjunk, ugyanis ha már a tintapatron sérült, csíkosan nyomtatott eredetileg, akkor a továbbiakban is problémánk lesz a nyomtatással. A tintapatron megfúrása nem nehéz feladat, ha követjük a használati útmutatót (figyelni kell arra, hogy mely szín hol helyezkedik el, főleg a magenta a becsapós).

Ha a fúrással nem szeretnénk bajlódni, van lehetőség előkészített, tintapatronos változatot is vásárolni, így a CISS rendszer beépítése a könnyű besorolásba lép át, hiszen már fúrni nem kell, csak elhelyezni a rendszert a nyomtatóban a leírások alapján.

És akkor itt jön a kérdés, hogyha CISS rendszer mellett döntünk, akkor miért is nyomtathatunk többet az eredeti tintapatronra építve, mint az eredeti tintapatron 180 – 200 oldala? A CISS rendszer az eredeti tintapatronra kerül ráépítésre, azonban ha az adott tintapatron elfogyasztja a gyárilag előírt mennyiséget, akkor a nyomtató kiírja, hogy a tintapatron kiürült, cseréljen tartályt. Ekkor az adott tintapatron esetén a kör / háromszög gombot 20mp-ig nyomva kell tartani, és a tintapatron tintaszint figyelése megszűnik, kikapcsolható. Így gondtalanul nyomtathatunk tovább, mivel a CISS külső tintatartálya adagolja a tintát, a nyomtató pedig már nem figyeli a tintapatron szintjét. Ezt összesen kétszer kell eljátszani, mivel a nyomtatóban két tintapatron van: black és color.

Mennyivel nyomtathatunk többet, mint az eredeti tintapatronnal? Pontos számok nincsenek, mivel minden a felhasználói szokásoktól függ. Azonban a normál egybefejes tintapatronok kb. 8 ml kapacitásúak, a külső tintatartály pedig 40-60ml tintát adagol, így kiszámolhatjuk, hogy kb. 5-8x-os mennyiséget tudunk a tintatartály utántöltése nélkül kinyomtatni. Ha a CISS rendszer külső tartályai pedig elkezdtek fogyni, akkor utántölthetjük tintával (a tinta ára is töredéke egy eredeti tintapatronnak).

Azt számításba kell venni, hogy (mivel itt az eredeti tintapatron maga a nyomtatófej is) kopó alkatrészről beszélünk. Nincsenek pontos számok a felhasználói szokások miatt, azonban 2000-4000 oldalanként a nyomtatófejet ki kell cserélni az MX szériáknál, ami kb. 9000-10.000 forintos költséget jelent a két fejre összesen. Általában azonban a feketét szükséges cserélni, ami természetesen ennek az összegnek a felét jelenti (nem kell egyszerre cserélni a kettőt az esetek nagy részében.) Ha kiszámoljuk, hogy mindezt a pénzt 200 oldalanként kellene kiadnunk, amikor kifogy mindig a patron, még a nyomtatástól is elmenne a kedvünk.

Ha CISS rendszer mellett döntünk, akkor a nyomtatót valóban használnunk szükséges: nemcsak havonta egy – két alkalommal. Mint minden tintasugaras nyomtató, ez is beszárad, ha nem használjuk, itt azonban nemcsak a tintapatron száradhat be, hanem a CISS rendszer is. Tehát hetente többszöri alkalmazás javasolt (minden színnel) – ez is a kis irodai környezethez passzol, hiszen ott igencsak szükség van a nyomtatásra.

Előnyök:

  • Megfizethető kategóriájú nyomtató széria
  • Elérhető vezetékes és vezeték nélküli változatban - kinek mi kényelmesebb
  • Multifunkciós - minden irodai igényt kielégít, sőt még faxol is
  • Dokumentumadagoló megkönnyíti a munkát
  • Több MX nyomtató támogatja az automatikus kétoldalas nyomtatást is
  • 99%-ban CISS kompatibilis

Hátrányok:

  • Eredeti kellékanyaggal nehéz fenntartani
  • Inkább kis irodai, hétköznapi, otthoni használatra való, mint fotónyomtatásra

Tehát összességében akkor válasszunk MX szériát, ha munkához, tanuláshoz szeretnénk használni. Előnyei közé tartozik, hogy a felső dokumentum adagoló megkönnyíti a dolgozók dokumentum másolási, illetve a diákok jegyzet sokszorosítási problémáit, a multifunkciói pedig meggyorsítják a munkavégzési folyamatokat. Kifejezetten csak fénykép nyomtatásra nem ajánljuk, illetve azoknak, akik a CISS rendszertől ódzkodnak, hiszen az eredeti kellékanyag vásárlásra költött összeg egy idő után már az eget verdesi…

Kis kedvcsináló hivatalos Canon videó: