Blog, tudástár

Epson WorkForce WF-5620DWF - az igazi munkatárs

NyomtassOtthon
NyomtassOtthon
2015.03.05 13:05
Epson WorkForce WF-5620DWF - az igazi munkatárs

2015 első negyedévét vehetjük az "56-os szám" időszakának: ugyanis az év elején kifejezetten erős harcban van a Canon Pixma MG5650 nyomtató és az Epson WorkForce WF-5620 készülék. Igaz, hogy a két nyomtató teljesen más igényű felhasználók számára épült, mégis ez a két készülék vezeti nálunk az eladási listákat. Cikkünkben most az Epson WF-5620-at fogjuk kivesézni. Nem kicsit.

Kezdjük az elején. Kézbe vesszük az Epson WF-5620 nyomtatót: alapvetően ne számoljunk arra, hogy ez a nyomtató egy kézben elfér, ugyanis már a doboza sem egy ékszerdoboz nagyság. Otthoni nyomtatáshoz képest nagy nyomtatót tartalmaz, azonban ha irodába keressük ezt a készüléket, akkor oda ideális méreteket ölt. A nyomtató 461 mm x 422 mm alapterületű és 342 mm magas, tehát kb. kétszer magasabb, mint a Canon Pixma MG5650 készülék. Ráadásul nem 9 kg-t, hanem 14,2 kg-t nyom (többnek tűnik pakoláskor).

Az egyszerű barna doboz nagyszerű nyomtató rejt, azonban nagyon elhanyagolt használati útmutatóval. Az Epsonnak sajnos még fejlesztenie szükséges az átlátható használati útmutatók fogalmát, ugyanis magyarul is benne van a leírás, azonban rettenetesen nehéz megtalálni. Ennek ellenére próbálták a felhasználó figyelmét felkelteni, mert a nyomtató tetejére volt ragasztva az útmutató egy része, tehát valamennyire ügyelnek arra, hogy az útmutató véletlenül se kerülje el a vásárló figyelmét.


Használati útmutató egy része

4000 oldal kapacitású tintapatronok.


A nyomtatót miután megszabadítottuk a dobozától, illetve a rengeteg kék színű ragasztószalagtól, szomorúan észrevételezzük, hogy ehhez a készülékhez sem kaptunk USB kábelt. Ezt követően behelyezzük a kezdeti tintapatronokat. Ezek a tintapatronok elég becsapósak, hiszen roppant nagy méretűek, és először azt hinné az ember, hogy nincs benne semmi, csak egy üres  patront kapott a készülékhez, azonban a nyomtatóba való behelyezést követően bekapcsolás után kezdődik a csoda: a nyomtató elkezd szürcsögni, krákogni, csattogni (még az elviselhető hang frekvencián), ekkor történik a tintaáramlás a nyomtatóban. Ilyenkor még véletlenül se  vegyük elő a vészösztönt, miszerint a készüléknek ez nem normális hangja: tehát ne nyúljunk hozzá, ne hajtsuk le az elejét, mindenképpen várjuk meg, amíg abbahagyja.

Érdemes a nyomtató mellé kapott lemezt behelyezni a számítógépbe és feltelepíteni minden ajánlott funkciót, ezt követően pedig regisztrálni a készüléket az Epson hivatalos oldalán. Miután mindent beállítottunk az érintőképernyőn, amely természetesen magyarul is tud, kezdhetjük vele a munkát: csatlakoztathatjuk a hálózatra, nyomtathatunk, másolhatunk, szkennelhetünk, faxolhatunk, használhatjuk a felső gyorsmásolót vagy USB eszközt csatlakoztathatunk hozzá, közvetlenül.

Nézzük először a nyomtatást. A készülék PrecisionCore nyomtatófejjel van felszerelve, 800 fúvókával rendelkezik a fekete és 800 fúvókával egyenként a színes. 2,8 pl tintacseppekkel dolgozik, 4.800 x 1.200 dpi felbontással, DuraBrite Ultra tintát használva. Ez a tinta speciális pigment alapú tinta, sokkal tovább marad meg a nyomat, ezáltal a DuraBrite tintát kifejezetten tartós dokumentumokra szoktuk ajánlani illetve fénykép nyomtatásra.

A nyomtatási sebessége az Epson WF-5620-nak lenyűgöző: valóban felveszi a versenyt a lézernyomtatóval, ráadásul az első nyomtatáskor sem kell órákat várakozni, mire magához tér. Rákattintunk a nyomtatásra és már jön is nyomat! Alvó módba kapcsol a készülék, ha nem használjuk, azonban amint szükségünk van a nyomtatásra, feléled és 7 mp-en belül elkezdi a nyomatot készíteni. A nyomtatási sebessége 34 lap/perc fekete – fehér nyomtatás esetén, 30 lap/perc színes nyomtatás esetén. Az Epson végre felismerte azt, hogy az automatikus kétoldalas nyomtatásra igény van: a nyomtató 11 oldal / perc alatt készít kétoldalas nyomatokat. A készülék emellett terhelhető, a gyártó havi 35.000 oldalas teljesítményre szánta.

A nyomtató tintapatronjai elég speciálisak: T7891-T7894 tintapatront használ, melyek 4000 oldalas nyomtatásra vannak tervezve! Más (otthonra szánt) tintasugaras nyomtatók tintapatronjaival általában 150-300 oldalt tudunk nyomtatni, tehát hatalmas előrelépés egy ilyen tintapatron megtervezése. Hátrányként nevezhető az meg, hogy a nyomtató kezdőcsomagjában található ún. demo tintapatronok kb. 500 oldal nyomtatására elegendőek, nyomtatási szokásoktól függően, tehát ha 4.000 oldalas kapacitást szeretnénk, a külön vásárolható tintapatronok biztosítanak számunkra ilyen mértékű nyomtatási mennyiséget, a nyomtató mellé csomagolt tintapatronokkal korlátozottabb a nyomtatási mennyiség. Előny, hogy a tintapatronok igény szerint, egyenként cserélhetők. Azonban a tintapatronok mivel nagy teljesítményűek, magasabb árban is vannak: egy tintapatron ára 17.000 – 20.000 forint között mozog (az árak eltérők lehetnek attól függően hol vesszük meg a tintapatront). Azonban ha kiszámoljuk a nyomtatható oldalak számát, akkor fekete – fehér nyomtatás esetén (saját árainkból kiindulva) 4,24 Ft / oldal költséggel számolhatunk, színes esetén pedig 4,74 Ft / oldalas nyomtatási költségre kell számolni. Itt a reklám helye: a nálunk vásárolt WorkForce készülékek kellékanyag támogatással rendelkeznek, így igen kedvezően juthat hozzá az eredeti kellékanyagokhoz is. A készülékhez már kapható újratölthető tintapatron is, mely a nyomtatást még költséhatékonyabbá teszi.

A szkennelés élmény volt egy átlagos otthoni szkenneléshez képest: egyrészt a szkennerüvegről is végezhetjük a műveletet, másrészt az ADF adagolóból is, tehát jelentősen megkönnyíti a munkát (ez a két hely szolgál a másolás elvégzésére is).  Ha számítógépről végezzük a beolvasást, kiválaszthatjuk, hogy melyik részről végezze a műveletet vagy automatikusan is felmérheti honnan kell dolgoznia. 1.200 dpi x 2.400 dpi felbontással tud beolvasni, emellett rendkívül fejlett a dokumentum integrálása, hiszen az alábbi funkciókkal rendelkezik: szkennelés e-mailben küldéshez, szkennelés FTP-n küldéshez, szkennelés hálózati mappába, számítógépről beolvasás (Epson Document Capture Pro), Microsoft SharePoint és Epson Document Capture Pro, USB-memóriaeszköz/kártya. Ez a nyomtató azonban sajnos nem konvertál automatikusan PDF-be: JPEG és TIFF formátumot használhatunk (a fejlettebb változata, a WF-5690 azonban már PDF formátummal is felszerelt).

A faxot sajnos nem állt módunk letesztelni. Az Epson hivatalos oldalán található információ szerint a készülék 33,6 kbps / kb. 3 mp/oldal sebességgel dolgozik fax esetén, 200 nevet és számot képes tárolni. Funkciói közé tartozik a faxolás számítógépen keresztül, a küldés és tárolás, az automatikus újratárcsázás illetve a gyorstárcsázás.


A nyomtató felülnézetből.
    
Az a bizonyos felső dokumentum adagoló.

Irodai készüléknek szánták, ezért nagy figyelmet szántak a csatlakozásra: USB-n, Etherneten keresztül illetve Wi-Fin keresztül is csatlakozhatunk a nyomtatóhoz. A nyomtatóhoz való hozzáférést korlátozhatjuk az Epson Web Config segítségével, emellett lehetővé teszi a biztonságos, bizalmas nyomtatást PIN-kódos kiadással. A nyomtató direct printtel rendelkezik, így ha vendég érkezik az irodába, rendkívül kényelmes: nem kell a saját internetes hálózati jelszavunkat megadni, hanem rögtön a nyomtatóra tud rácsatlakozni. Így nemcsak mi, hanem vendégeink is egyszerűen nyomtathatnak anélkül, hogy információt kellene kiadnunk a hálózatunkról.

A papírkezelése külön megemlítendő. A4, A5, A6, B5, C4 (Boríték), C6 (Boríték), No. 10 (boríték), Letter, 10 x 15 cm, 13 x 18 cm, 20 x 25 cm, 0.6729166666666666, Legal méretű papírt kezel, 64 g/m² - 256 g/m² súly között. Két papírtálcával rendelkezik, a behelyezhető maximális lap mennyiség a papírtálcákba 580 lap! Ráadásul a speciális nyomathordozók kedvéért rendelkezik egy hátsó papíradagolási útvonallal is.

Mint tudjuk, az Epson ezt a készüléket irodai lézernyomtató kiváltására szánta: a sebessége meggyőző, azonban a fogyasztásáról is szót kell ejtenünk! Mivel a lézernyomtatók a felmelegedésük során rengeteg energiát vesznek fel, tintasugaras nyomtató esetén az energiafogyasztás rendkívül redukálható, az Epson szerint 80%-al kevesebbet fogyaszt ez a készülék egy átlagos színes lézer nyomtatóhoz képest: 20W-ot fogyaszt másolás közben, 1,8W-ot alvó módban. Emellett rendelkezik ECO móddal, mellyel még jobban redukálhatjuk a nyomtató fogyasztását a saját igényeinkhez igazítva.

Összességében nézve ez a nyomtató egy kiváló spórolási lehetőség: alacsony fenntartási költséggel rendelkezik és rendkívül gyors. Ha nincs szükségünk ennyi funkcióra, mellyel ez a széria rendelkezik, más WorkForce készülék közül is választhatunk, azonban egy irodai környezetbe minden funkciót tartalmaz az Epson WF-5620, amelyre szükség lehet. Tehát röviden és tömören: a nyomtató neve igen találó, a készülék egy igazi munkaerő!

Kijelentjük, hogy a www.nyomtassotthon.hu birtokolja az oldalainkon olvasható információkat. A www.nyomtassotthon.hu webshopot és oldalainak tartalmát, kialakítását nemzetközi és magyar törvények is védik. Tilos az oldalról származó információk, cikkek árusítása, bármilyen formában történő megváltoztatása és ismételt megjelentetése. A megjelent anyaggal kapcsolatos minden további jogunkat fenntartjuk. A cikkben található képek saját képek illetve az Epson Portálról származnak.