Blog, tudástár

Hogyan tartsuk a tintasugaras nyomtatónkat?

NyomtassOtthon
NyomtassOtthon
2015.01.15 11:01
Hogyan tartsuk a tintasugaras nyomtatónkat?

Ha túljutottunk a kezdeti problémás szakaszon, mégpedig azon, hogy kiválasztottuk a nyomtatót, melyet használni szeretnénk akár otthon, akár az irodában, akkor már csak arra kell törekednünk, hogy megfelelően tároljuk, használjuk, hogy hosszútávon kiszolgálja igényeinket. Ebben a cikkünkben tippeket, tanácsokat adunk, hogy legyen a nyomtató hosszútávú munkatársunk.

Első kérdés: megérkezett a készülék. Hogy tovább?

Ha megérkezett a nyomtatónk, és kibontottuk, nagyon fontos, hogy először a használati útmutató után nyúljunk. Anélkül ne üzemeljük be, hogy a használati útmutatót nem olvastuk át részletesen (ez leginkább CISS rendszeres nyomtató esetén fontos, azonban minden készüléknél ajánlott az áttanulmányozás).

Másik fontos lépés, hogy semmit ne dobjunk ki! Ez vonatkozik a dobozra, csomagolóanyagra, pl. hungarocellre is, ugyanis ha esetleg probléma adódik később a nyomtatóval, és szállítani szükséges, hungarocell nélkül a szállítás roppant körülményes és veszélyes lehet, ugyanis nagyobb károkat okozhatunk a nyomtatóban, mint ami az alap problémája volt a megfelelő termék védelem nélkül. Ezenfelül ha futárszolgálatot vesz igénybe, átháríthatják a felelősséget sérülés esetén.

 

Második kérdés: kibontottuk a készüléket, hová tegyük?

Mielőtt használatba vennénk a nyomtatónkat, érdemes egy igazán jó helyet választani számára. Ez annyira nem is egyszerű dolog, mint ahogy hinnénk. Vezetékes nyomtatónál szempont a számítógép közelsége, azonban vezeték nélküli nyomtatónál kicsit nagyobb a mozgásterünk.

Bármilyen nyomtatót is választunk, fontos a hőmérséklet figyelembe vétele: 10-25 celsius fok között tartani a legoptimálisabb a tintasugaras nyomtatót. Ügyeljünk arra, hogy közvetlen napfény ne érje, illetve a fűtőtest is biztonságos távolságban legyen a készüléktől. Fontos, hogy véletlenül se tegyük se a földre, se magasabb polcra: a földtől számított 1,0 – 1,5 méter a legoptimálisabb hely. Ennek  az a magyarázata, hogy a meleg levegő felfele száll, s minél melegebb helyen van a nyomtató tartva, annál gyorsabban párolog a benne lévő tinta, ezáltal a készülék hamarabb szárad be. A földön tartás pedig a por miatt nem praktikus, hiszen a nyomtatóba került szennyeződés nyomtatási minőség romláshoz vezet.

Mindenképpen egy stabil helyet találjuk a nyomtatónk részére, amely nem dőlt, hanem egyenes, emellett nem billeg. Ha CISS rendszert is üzembe szeretnénk helyezni a nyomtatóhoz, akkor a külső tartályoknak is megfelelő helyet kell biztosítanunk pontosan a nyomtató mellett, sem feljebb, sem lejjebb, egy vonalban a nyomtatóval. Emellett figyeljünk arra, hogy gyermek ne érhesse el a készüléket.


Harmadik kérdés: elhelyeztük, de hogy használjuk a nyomtatót?

Megfelelően elhelyeztük a nyomtatót, bekapcsoljuk. Rátelepítjük a szoftvereket a számítógépre, a kapcsolódást megoldjuk, majd neki is állhatunk a nyomtatásnak. Mindenki másra használja a nyomtatót: valaki fényképeket nyomtat, valaki dokumentumokat, valaki leginkább másolásra használja, azonban egyvalami közös marad, mégpedig a papír. Fordítsunk kellő figyelmet a papír (nyomathordozó) kiválasztására. A nyomtató leírásában szerepel, hogy a készülék milyen méretű és súlyú papírt bír kezelni, ezen a határon belül mozogjunk, ha problémamentes nyomtatást szeretnénk. Fontos figyelni a papír minőségére is: ne legyen a papír porózus, hártyavékony. A megfelelő papír kiválasztásával megnövelhetjük a nyomtatónk élettartamát! Ajánljuk azokat a papírokat, melyeket a nyomtató gyártással foglalkozó cégek adnak ki.

Tintasugaras nyomtatónál kiemelkedően fontos, hogy gyakran használjuk a nyomtatót, minden színét, akár eredeti tintapatront, akár tölthető tintapatront, akár CISS rendszert használunk. Ha nem használjuk a készüléket, beszáradhat, ezzel kárt okozva a nyomtatófejben. Tehát hetente többször nyomtassunk minden színnel.

A manapság forgalmazott tintasugaras nyomtatók jóval kevesebbet fogyasztanak, mint elődeik vagy a lézeres nyomtatók. Ezért ajánlott az, hogy a készüléket ne kapcsoljuk ki, hagyjuk, hogy alvó módba lépjen, ugyanis ki –és bekapcsoláskor a nyomtató tintát használ el. Ez nemcsak pénzügyi szempontból lényeges, hanem a hulladéktinta-gyűjtő szempontjából is: hiszen minél több tinta kerül a hulladék tartályba, annál hamarabb lesz tele a hulladéktinta-gyűjtő tartály, tehát annál hamarabb szükséges megválnunk a nyomtatónktól.

Mint minden tartós használati cikk, a nyomtató is karbantartást igényel. A nyomatok minőségéből láthatjuk, ha a készülék homályosabban vagy csíkosan kezd el nyomtatni. Azonban ezt nem érdemes mindig megvárni, érdemes legalább havonta / három havonta egy szoftveres tisztítást végezni a készüléken, csíkos nyomtatás esetén fokozott tisztítást is érdemes alkalmazni, akár több alkalommal. Ha már egyik megoldás sem segít a takarításban, érdemes a nyomtatóhoz tisztítófolyadékot vásárolni, hiszen az segít a lerakódott beszáradt tinta feloldásában (azonban súlyos esetekben nem mindig segít ez sem).


Negyedik kérdés: CISS rendszeres nyomtató esetén mire figyeljünk oda használat közben?

Az első három kérdésben felmerült többször a CISS rendszeres nyomtató, azonban van még pár olyan dolog, amely fontos lehet a mindennapi használatban.

Vegyük számba, hogy kik fogják használni a készüléket. Mindenki, aki CISS rendszeres nyomtatót használ, olvassa el a használati útmutatót, ne csak az, aki üzembe helyezte, hiszen ezeknek a készülékeknek teljesen más a kezelése, mint egy mindennapi nyomtatónak. Egy példa a sok közül: sokan ösztönösen nyomtatási minőség romlása esetén a külső tartályt emelgetni kezdik, ez azonban nagy hiba, ugyanis ekkor jelentős mennyiségű tinta áramlik be a nyomtatóba, kárt okozva a készülékben (a külső tartály emelgetését követően a színek összemosódhatnak, a rendszer fellevegősödhet, stb.).

CISS rendszeres nyomtató használata esetén a megfelelő karbantartás különösen fontos: a nyomtató használati útmutatójában részletesen szerepel a karbantartás menete, általában a szoftveres karbantartás mellett a külső tartályok figyelése a fontos. Nem szabad hagyni, hogy a külső tartályban kritikusra csökkenjen a tintaszint, ajánlott a folyamatos utántöltés a tartályokban az ilyen problémák elkerülése végett (a nyomtató nem tud szólni a külső tartályok kifogyása miatt, mert a chip csak a kinyomtatott oldalak számát figyeli).  A külső tartályokat úgy helyezzük el, hogy az mindig látszódjon, nyomon tudjuk követni a tintafogyást.

A külső tartályokon az UFÓ alakú levegőszűrők szerepét szükséges kiemelni: ez szűri a levegőt, hogy a tartályban lévő tinta ne szennyeződjön be. Ha az UFÓ szennyezett lesz, akár tintával szennyezett, akár beszürkült, cserélni szükséges. Ha eldugul a levegőztető, akkor nem tudja funkcióját ellátni, nyomtatási hibákhoz vezet. A levegőztetők átmosása nem ajánlott, mivel a szűrés ekkor már nem lesz megfelelő (ha a vízcsepp áthalad rajta, akkor a levegőt már nem szűri). Ezért ha szennyeződést látunk, cserélni szükséges a levegőztetőket.


Összességében nézve egy tintasugaras nyomtató akár hosszú távon is munkatársunkká válhat, azonban figyelni kell az apró jeleket, illetve az időszaki karbantartást elhanyagolni egyáltalán nem ajánlott. Ha elakad valahol a karbantartásban vagy csak egyszerűen kérdése merül fel, szívesen állunk rendelkezésére az info@nyomtassotthon.hu e-mail címen.

Kijelentjük, hogy a www.nyomtassotthon.hu birtokolja az oldalainkon olvasható információkat. A www.nyomtassotthon.hu webshopot és oldalainak tartalmát, kialakítását nemzetközi és magyar törvények is védik. Tilos az oldalról származó információk, cikkek árusítása, bármilyen formában történő megváltoztatása és ismételt megjelentetése. A megjelent anyaggal kapcsolatos minden további jogunkat fenntartjuk.