Blog, tudástár

Amit a külső tartályos nyomtatókról tudni kell

NyomtassOtthon
NyomtassOtthon
2016.08.14 20:48
 Amit a külső tartályos nyomtatókról tudni kell

A külső tartályos nyomtatók jelentik a jövőt a legolcsóbb és egyben legkörnyezettudatosabb tintasugaras nyomtatás terén. Azonban ezek a nyomtatók teljesen új felhasználói szokásokat, illetve hozzáállást igényelnek. 

Mostani cikkünkben a leglényegesebb tényeket, kérdéseket, különbségeket, hasonlóságokat vesszük sorra, mint például lehet-e a tintapatronos nyomtatókat külső tartályossá alakítani vagy mi a különbség a gyári külső tartály és az utólag beépített CISS rendszerek között. Kitérünk arra is, milyen papírra érdemes nyomtatni, és mire érdemes még figyelni.
 

Hétköznapi tintasugaras nyomtatóm van. Lehetséges külső tartályossá alakítani?
A válasz bonyolult: lehetséges, hogy igen, lehetséges, hogy nem. Sajnos nem minden nyomtató kompatibilis külső tartállyal, tehát CISS rendszerrel a nyomtató kialakítása miatt, a speciális chip miatt vagy egyéb okok miatt. Tájékozódni szükséges vásárlás előtt. Sajnos pl. hiába egyezik a színsorrend, ha a chip nem ahhoz a nyomtatóhoz való, vagy hiába egyezne a chip, ha a beépítés problémába ütközik. Ezért CISS vásárlásakor a kompatibilitási listát ellenőrizni szükséges vagy kérdezni az eladótól a további megoldásokkal kapcsolatban.

Mi a különbség az utólag átalakított CISS –es nyomtató és a gyári külső tartályos nyomtató között?
Alapvetően a hétköznapi tintasugaras nyomtatókat tintapatronos használatra tervezték. Ha ezeket utólag alakítjuk át külső tartályos nyomtatóvá, akkor a nyomtató nyomtatási elve és a struktúra változik meg, na meg a felhasználói szokások.

Egyrészt a külső tartály utólagos beépítése járhat az eredeti nyomtató garanciavesztésével, ez első sorban azokra a készülékekre érvényes, amelyiknél bontani, vágni kell a nyomtatót. Ezért mindenképpen érdemes a használati útmutatót elolvasni a CISS rendszer vásárlása előtt (nálunk ez csatolt dokumentumként elérhető a termék adatlap alján vagy ha nem találja, akkor kérdezzen e-mailen keresztül). Másrészt pedig figyelembe kell venni azt, hogy a CISS rendszer utángyártott kellékanyag, és mint tudjuk a gyártók az utángyártott kellékanyagokat fenntartással kezelik garanciális nyomtató esetén.

Tegyük fel, hogy a beépítés sikeres. Ezt követően a nyomtatót használni szükséges. Ahogy minden tintapatronnál, a CISS-nél is a beszáradás lehetősége adott, illetve egyéb hibák kiküszöbölhetők a gyakrabban történő használattal, pl. rendszer levegősödés, nyomtatási hibák, stb.

Talán a legfontosabb kitétel, hogy a külső tartályos nyomtatónál oda kell figyelni a nyomtatóra. A nyomtató – ahogy egy hétköznapi patronnál is, a kinyomtatott oldalak számát számolja, a külső tartályt azonban nem látja, hogy mennyi tinta van benne! Ezért a felhasználónak feladata a külső tartály tintaszint figyelése, és nem szabad hagyni, hogy a tinta kritikus szintre csökkenjen! Ha a nyomtató tinta nélkül akarna nyomtatni, egyrészt fellevegősödhet a rendszer, másrészt pedig nyomtatófej károsodás is történet. Utóbbit pedig komolyan kell venni.

Ha hosszútávon szeretné az átalakított készüléket használni, akkor ne csak a rendszer első beépítésére számoljon. Számolnia kell a későbbi kopó alkatrészekre is, pl. egybefejes tintapatron esetén tintapatronra (pl. PG-540, PG-510, stb. ezekről ide kattintva olvashat részletesebben), vagy a levegőszűrőre, ami igaz, hogy pici és olcsó alkatrész, de néha cserélni szükséges (UFÓ alakú levegőztetők itt találhatók), hiszen tisztán kell tartani.

Még egy bónusz kérdés a tintaszint figyelés: amikor a nyomtató tintapatronokat használ, szól a készülék, ha kifogy a patron. Ekkor kiveszi a régi patront és behelyezi az újat. CISS rendszernél ez viszont úgy ahogy van, "borul", hiszen nincs mindig tintapatron csere. Két megoldás van: ha a készüléke egybefejes, akkor a tintaszintet ki kell kapcsolni nyomógomb segítségével. Ha a készüléke külön tintapatront használ, akkor a chipnek szükséges ARC (auto resetes chip) chipnek lennie, hiszen amikor már kifogyott a tintapatron a szoftver szerint, csak kiveszi és visszahelyezi a patront. Így imitálva a tintapatron cserét. Ezt követően nyomtathat tovább, gond nélkül. Megjegyzés: mint mondtuk, a felhasználó feladata a tartály figyelése, a chip csak becsül, ezért nem feltétlenül kell akkor tintával tölteni a rendszert, ha a chip szól, hogy üresedés van. (Frissítés: nyomtató módolással a tintaszint probléma és a chipfelismerési problémák kiküszöbölhetők, stabil külső tartályos rendszerrel, Epson nyomtató esetén.)

Eddig az utólag beépített rendszerekről beszéltünk, de mi a helyzet a gyáriakkal? A gyári külső tartályos nyomtatók alapára magasabb, mint egy átlagos tintapatronos készüléké. De miért? Egyrészt amiatt, mert a gyártó lemond a tintapatron nyereségről, hiszen nem kell a nyomtatóba többet tintapatront vásárolni, csak tintát. A tintát pedig ritkábban kell venni, mint a tintapatront. Ráadásul a gyártók igencsak törekednek a felhasználói elégedettségre, hiszen a kezdő nyomtató csomagba nemcsak demo mennyiségű kellékanyagot adnak, mint a tintapatronok esetén, hanem a kezdő tintacsomaggal több ezer oldal nyomtatása lehetséges – és ez azért pozitívum. Mondjuk zárójelben megjegyezzük, hogy nem járnának jól azzal, hogy csak harmadáig tölti fel a felhasználó „demo" mennyiségű tintával a rendszert, hiszen az nyomtatási problémákhoz is vezetne, de ezt a zárójeles megjegyzést tudjuk csak be a rosszmájúságunknak.

Gyári külső tartályos minta - Epson

A gyári külső tartályos rendszerek jóval felhasználó barátabbak, hiszen nem szükséges a beépítéssel pepecselni, használata gördülékeny. És pontosan ezeket kell megfizetni, amikor gyári külső tartályos készülékre szánja el magát a felhasználó. (Vagy nem, hiszen a módolt Epson nyomtatók jóval gazdaságosabb áron vásárolhatók meg, alacsony fenntartási költséggel. Érdekli? Itt találhatók.)

Sajnos az igazán okos külső tartályos készülékeknek megkérik az árát, és mint említettük, a szimpla készülékek is magasabb árban mozognak, mint egy átlagos tintapatronos nyomtató. Ezért kell mérlegelni: vagy kényelmesen megveszi a drágább külső tartályost, ami lehet, hogy butább, mint egy olcsóbb, sima, tintapatronos nyomtató, ami később átalakítható külső tartályos nyomtatóvá (vagy esetleg használható ez a nyomtató újratölthető tintapatronnal, utángyártott kellékanyaggal, stb.). Most nem fogunk beszélni a környezettudatossági döntésről, hiszen nyilvánvaló, hogy minél kevesebb műanyagot vásárolunk, annál kisebb lesz az ökolábnyom.

A tintaszintfigyelés a gyári külső tartályos nyomtatóknál is a felhasználó feladata, ebben nincs különbség. Maximum annyi, hogy a gyári tartályosok még kódot is kérhetnek a tinta feltöltésekor, hogy biztosítsák azt, hogy eredeti kellékanyaggal, tehát eredeti, nyomtatóhoz megfelelő tintával használják a készüléket. Megint egy zárójeles megjegyzés: ez is megkerülhető ám, tehát akár utángyártott tintával is lehet használni a nyomtatót, csak a kérdés az, hogy megéri-e mondjuk egy garanciális készüléknél ezt megjátszani, mert a gyártók észrevehetik az utángyártott kellékanyag használatot. Tintáról szó lesz még lejjebb.

Elkezdeném használni a külső tartályos nyomtatókat: mi van a kezdőcsomagban?
Ez is egy olyan kérdés, amire azt a megnyugtató választ tudjuk adni: ez „változó”. Ha a nyomtatóba utólag akarja beépíteni a CISS rendszert, alapvetően tartozék, amit a nyomtató mellé kap (tápkábel, használati útmutató, lemez, stb.), nagy csavar az egészben, hogy pl. nyomtató mellé nem adnak az esetek nagy részében USB kábelt, így nem tudja a nyomtatót a számítógéppel összekötni, ezért erről külön gondoskodni kell. Sajnos USB kábelt általában a drágább integrált külső tartályos nyomtatókhoz sem adnak, tehát ezt mindenképpen biztosítania kell magának.

Ha utólag szeretne külső tartályt beépíteni: a csomagba minden eszköz megtalálható, ami a beépítéshez szükséges (részletes cikkünk itt található a CISS rendszerek kiegészítőiről). Ez alól kivételt képez, ha tintapatront kell fúrni a beépítéshez, a fúró nem tartozék (hozzávetőlegesen: ha vesz egy lapra szerelt szekrényt, akkor sem kap hozzá általában csavarhúzót). Érdemes még plusz kiegészítőket vásárolni a CISS mellé, gondolunk itt a plusz UFÓ alakú levegőztetőre a későbbiekre vagy a tartály borulásgátlóra. Utóbbi segítségével a nyomtató oldalához tapaszthatja a tartályt, ami megakadályozza a tartály felborulását, azonban a tartály levegőben történő megtartását nem teszi lehetővé. A CISS rendszer kapható tintás vagy tinta nélküli változatban (változó), azonban utólag lehet gondoskodni a tinta ellátásról is. TIPP: eredeti tintát is használhat a CISS rendszerben, nem feltétlenül szükséges utángyártottat választania. Erről később szintén szó lesz.

A gyári külső tartályos nyomtatók mellé tehát kap egy kezdeti tintamennyiséget, ami nem pár oldal nyomtatására elég, hanem jóval többre. A csomag része még a tápkábel, használati útmutató, esetleg egyéb szoftverek, illetve a szükséges papírok. Mint említettük, az USB kábel sajnos hiánycikk. Érdemes mindig előre megtekinteni a csomag tartalmát a gyártói oldalon is, hogy tudja mire számítson.

Milyen tintát használjon a külső tartályos nyomtatóhoz?
Ezt mi nem mondhatjuk meg, azonban leírjuk, mire figyeljen. A külső tartályos nyomtatók gyártói természetesen piacra dobták a nyomtatóhoz szükséges eredeti tintát. Azonban természetesen kaphatók utángyártott tinták is. Mint említettük, a nyomtató gyártók tudják, ha a felhasználó utángyártott tintát használ, ezért a garanciaidő alatt mindenképpen érdemes eredeti tintát használni, ne legyen az utángyártott tinta garanciát kizáró tényező pl. lapbehúzási hibánál (mert a tinta "felel" a lapbehúzási hibáért, nem?  devil ).

Viszont fordítottan is megjátszható a dolog: egy utángyártott CISS rendszerbe miért ne használjon eredeti tintát? Igaz, hogy így nem annyira olcsón hozható ki, mint utángyártott tinta esetén, viszont a gyártó által biztosított nyugalommal nyomtathat, színhűen, nyomtatófej barát módon és még a gyártó is örülhet, hogy végülis eredeti kellékanyagot  használ.

A tinta utántöltése a rendszerbe egy idő után rutinná válik. Amiatt ne aggódjon, ha elsőre nem is megy cseppmentesen - még a gyártók által cseppmentesen tölthető flakonokból is félremehet egy pici. Az utólag beépíthető rendszerről itt talál egy töltési útmutatót, a gyári tartályos nyomtatók utántöltő segédanyagáról pedig mindig az adott nyomtató gyártó gondoskodik.

Ami lényeges: bármilyen tintát is használ, ne keverje azokat más gyártótól származó tintával a nyomtatási problémák elkerülése végett. Ha esetleg vált tintát, akkor minimális legyen a rendszerbe a régi tinta és úgy töltse rá az újat, illetve készüljön fel nyomtató tisztítófolyadékkal is a problémák megelőzéseképp.

Mire nyomtasson?
Mindig ellenőrizze vásárlás előtt, hogy a nyomtató milyen papírral kompatibilis. Kerülni kell a nagyon vékony vagy nagyon vastag, gyűrött, szennyezett, tépett, vagy nem hétköznapi felületű papírokat. Különben lehetséges, hogy a készülék nem fogja megfelelően kezelni, behúzni azt, vagy foltozni fog a papírra, és azt a külső tartály hibájának fogja betudni, pedig lehet, hogy csak a papírral van gond, nem a tartállyal.  

Mi a helyzet a lézernyomtatókkal?
Sokan kérdezik, hogy a külső tartályos technológia megoldható-e lézernyomtatóval. Rövid a válasz: sajnos nem.

Mikor ne használjon külső tartályos nyomtatót?
Mondjuk azt, hogy „felelősséggel tartozik azért, akit megszelídített”, illetve jelen esetben megvett. Ha csak néha – néha, egy – egy oldalt nyomtat, nem érdemes külső tartályos nyomtatót venni. Illetve akkor sem, ha csak rabszolgaként hajtaná, de nem néz rá a külső tartályra, vagy az esetleges figyelmeztetéseket figyelmen kívül hagyja. Nagyon fontos, hogy a használati útmutatót részletesen áttanulmányozza akár használat előtt és közben is! Ezt nem győzzük elégszer hangsúlyozni, hiszen ezek a készülékek teljesen más felhasználói attitűdöt igényelnek, mint a manapság kapható többi készülék.

Nem ajánlott emellett nagyon poros környezetbe, pl. autószerelő műhely, illetve nagyon hideg vagy nagyon meleg, vagy éppen ezen végletek között ingadozó hőmérsékletű helyiségben használni, vagy közvetlen napfénynek kitenni a nyomtatót.
 

Reméljük, hogy kicsit sikerült bemutatni a külső tartályos készülékek világát. Ha további kérdése merül fel, várjuk azt elérhetőségeink egyikén (általában inkább e-mailen keresztül tudunk részletesebb válaszokat adni).

Kijelentjük, hogy a www.nyomtassotthon.hu birtokolja az oldalainkon olvasható információkat. A www.nyomtassotthon.hu webshopot és oldalainak tartalmát, kialakítását nemzetközi és magyar törvények is védik. Köszönjük, ha a cikket megosztja ismerősei között, de tilos az oldalról származó információk, cikkek árusítása, bármilyen formában történő megváltoztatása és ismételt megjelentetése, főleg forrás megjelelölése nélkül. A megjelent anyaggal kapcsolatos minden további jogunkat fenntartjuk, és szükség esetén akár bírósági úton is érvényesítjük.